27.8.2014

Jak vybrat krbová kamna?

Krb či krbová kamna jsou výhodnou volbou vytápění, ať už z pohledu finančního, tak estetického.  Na co se ale zaměřit a na co si dát pozor? A co bychom neměli při výběru podcenit? Na to vše nám odpoví dnešní článek. Čtěte dále a dozvíte se, jak vybrat krbová kamna a na co při nákupu nesmíte zapomenout.

Jaké informace budete potřebovat?

Ještě před tím, než se pustíte do samotného nákupu, budete potřebovat informace o vašem domě, které mohou výběr ze značné části ovlivnit. Než se vydáte do prodejny, zjistěte tah nebo účinnou výšku komínu a průměr kouřovodu (tzv. sopouch). Důležité je také znát velikost prostorů, které chceme vytápět (kolik metrů krychlových). Také byste si ještě před samotným výběrem měli ujasnit, zda bude krb pouze estetickou záležitostí nebo jím budete vytápět část domu. Zvážit můžete také variantu napojení teplovodního výměníku či to, jaké další formy vytápění již v domě máte.

Jak vybrat krbovou vložku nebo krb? Hlavní je výkon!

Čím začít a jak vybrat krbovou vložku nebo krb? Než se pustíte do výběru designu, konzultujte s odborníky samotný výkon. Ten se odvíjí kromě velikosti prostorů také podle toho, o jakou stavbu se jedná. Pokud budete chtít vytápět novostavbu, postačí daleko nižší výkon, než při vytápění staršího domu. Pro představu uveďme příklad: 1 kW bez problémů vyhřeje 40 m3 u novostavby, kdežto u starého domu vytopí přibližně polovinu.

Co když výkon kamen podceníme a pořídíme si slabší výkon, než co potřebujeme? Často se majitelé kamen snaží zvýšit jejich výkon přikládáním, což zapříčiní popraskání šamotu a poničení kamen. Naopak příliš silný výkon nelze utlumit tím, že se bude málo přikládat. „Ošizeným“ přikládáním se docílí pouze začouzeného skla a špatného fungování.

Na co při výběru ještě myslet?

Kromě technických parametrů je dobré myslet i na drobnosti a běžný provoz. Když se rozhodujete o umístění krbu, myslete na to, kudy budete nosit palivo a kde bude složené. Dále i na rozmístění nábytku a dekorací v interiéru. Důležitá je také nadčasovost zvoleného modelu a jeho barva, kterou vybíráte na řadu let dopředu. Vybírat můžete jak s designérských skvostů (např. Focus), elegantních tvarů (např. Spartherm či Stuv) nebo klasických krbů a kamen (uveďme např. Pevex, Sequin či Regency).

Kde vám poradí s výkonem i výběrem?

I když často hobbymarkety nabízejí lákavé a až pohádkové ceny za krby a krbové vložky, není dobré v těchto případech vybírat krb podle ceny. Výrazně nižší cena může znamenat použití méně kvalitních materiálů než u běžných kamen, ale z nízké ceny může také vyplývat špatná účinnost kamen a v neposlední řadě i malé procento spalitelnosti paliva. Také se často stává, že v celé prodejně nenajdete kvalifikovaného prodejce, který by vám odborně poradil.

Navštivte proto prodejnu Krby kamna Turyna a nechce si s výběrem poradit od profesionálů, kteří mají za sebou stovky postavených a dobře fungujících krbů a krbových kamen! Navrhnou vám vyvážený poměr mezi výkonem a vytápěným prostorem, postarají se kompletní realizaci a zajistí vám odborné zapojení přívodů vzduchu i komína. Pořízení krbu a kamen je nemalou investicí, nechte si tedy poradit od krbařů a kamnářů, pro které jsou krby denním chlebem!

Chcete více informací? Odebírejte pravidelnou dávku kamnářských témat!

 Chci vědět více