Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem se využívají pro komplexní vytápění domu. Výměník je možné napojit na topná tělesa, zásobuje ohřívače vody a dále lze výměník napojit i na otopný systém s kotlem. Při jejich výběru důrazně doporučujeme vybírat z nabídek renomovaných a prověřených výrobců, jelikož si domů pořizujete tlakovou nádobu! Nekvalitní a podezřele levné kusy mohou v extrémních případech explodovat a způsobit tak škodu nejen na majetku! Všechna kamna z naší nabídky splňují evropské normy.

Výhody kamen s výměníkem

Kamna s výměníkem jsou schopná předat až 75% výkonu do topných těles. Mezi jejich výhody patří sekundární spalování, nízké emisní hodnoty a většina kamen má vyjímatelný výměník. A jak je již zmíněno, je možné napojení do rozvodů radiátorů či ohřívačů vody. Kromě toho jsou zdrojem tepla (ať hlavním či vedlejším) a plápolající oheň vytváří pohodovou atmosféru.

Základem pro kamna je palivo

Jako první se rozhodujeme mezi tím, jakým palivem chcete topit. Můžeme vybírat ze dřeva, petet, briket a dokonce i uhlí (zde ale pozor – uhlí během spalování dehtuje, více špiní sklo a zanáší komín, proto je třeba nutné počítat s častějším čištěním). Další výběr se týká prostoru, který chceme vytápět (výkon kamen) a frekvenci topení (zda denně, příležitostně spolu s doplňkovým zdrojem tepla, aj.). S výkonem kamen také souvisí parametry komínu a správné nadimenzování kamen. Pokud jsme si jisti s těmito parametry, můžeme vybírat design.

Kachlová kamna s výměníkem

Patříte-li k fanouškům kachlových kamen a tradičního designu, najdete i vy řadu modelů, které vás potěší. Mezi renomované výrobce takových kamen patří například značky Romotop, Hein, Želetavská kamna či Spartherm. Specialitou jsou pak tradiční stavěná kachlová kamna (tzv. kachláky), která mohou být opatřena jak výměníkem, tak plotnou, troubou či tahovým systémem. 

Mohlo by vás zajímat

Kamna s výměníkem v e-shopu
Desatero našich výhod
Krby s výměníkem
Hypokaustní vytápění

 

Jak vybrat krbová kamna s výměníkem?

Pokud stojíte před rozhodnutím jaká krbová kamna s výměníkem zvolit, přinášíme vám několik základních rad. Jednou z nejdůležitějších věcí je výkon kamen a jeho rozdělení mezi místnost a samotný výměník. Pokud si výkonem nejste jisti, poradíme vám buď my, nebo váš topenář. Důležitá je také celková hmotnost kamen, ze které můžete snadno odvodit kvalitu a spolehlivost. Pokud kamna váží méně než 120 kg, obejděte je velkým obloukem. Dále doporučujeme věnovat pozornost účinnosti kamen a s ní spojenou délkou doby mezi jednotlivým přikládáním paliva. Charakteristickým rysem kamen s výměníkem je o něco horší hoření, než u modelů bez výměníku. Tento jev pozorujeme napříč všemi výrobci a platí, že čím kvalitnější kamna jsou, tím lepší a čistější hoření mají. 

Kamna s výměníkem a příslušenství

Krom samotných krbových kamen budete k jejich hladkému provozu potřebovat i další nezbytnosti. První z nich se nazývá akumulační nádrž a slouží k uchování ohřáté vody. V závislosti na jejím objemu bude váš dům příjemně vyhřátý i mnoho hodin poté, co jste přiložili poslední polínko do ohně. Pokud akumulační nádrž z topné soustavy vynecháte, dojde po pár hodinách k tomu, že se voda v oběhu začne vařit a přes pojišťovací ventil odtékat do odpadu. Naproti tomu bude do systému napouštěna studená voda z vodovodního řadu. 

Další investicí je pak nákup oběhového čerpadla, které se postará o hladkou cirkulaci vodu v topné soustavě. K oběhovému čerpadlu budete též potřebovat záložní zdroj, který zajistí chod čerpadla v případě výpadku elekřiny po dobu, než kamna vychladnou.