Hypokaustní vytápění

Pokud plánujete stavbu nového domu, který navíc chcete vytápět dřevem, rozhodně by vaší pozornosti nemělo uniknout hypokaustní vytápění. Tento způsob je známý již z období starého Řecka, kde se využíval k vytápění lázní i dalších budov. Samotné slovo "hypokauston" pochází z řečtiny a v překladu znamená "topení zdola". Systém se následně rozšířil přes Římany i do Evropy a dnes zažívá své znovuzrození. Pojďte s námi poznat princip jeho fungování, řadu výhod a také nevýhod, které vám může přinést.

Hypokaustní vytápění

Jak funguje hypokaust

Hypokaustní vytápění funguje na podobném principu jako vytápění teplovodní, při kterém je ohřívána voda proudící soustavou potrubí a radiátorů. V případě hypokaustu stojí na začátku krbová či kamnová vložka, která ohřívá vzduch v uzavřené soustavě až na teplotu 300 °C. Jak vzduch v soustavě koluje, předává teplo do akumulačního obkladu, který jej dále uvolňuje do prostoru tzv. sáláním. 

Hypokaust spadá do kategorie teplovzdušných vytápění. To co jej od ostatních teplovzdušných systémů odlišuje je právě uzavřená soustava, díky které se ohřátý vzduch nemísí s tím z místnosti a nedochází tedy k šíření prachu a dalších nečistot, což ocení nejen lidé s dýchacími obtížemi. 

Instalace hypokaustního vytápění

Pomocí hypokaustního systému je možné efektivně vytápět pouze místnosti přiléhající k samotným kamnům či krbů, okolo kterých je soustava realizována. Proto je důležité počítat s takovým zdrojem vytápění již ve fázi projektování domu, který je "de facto" postavený kolem těchto kamen. Problémem není vytápění pater nad kamny, nicméně vytápění vzdálených místností je značně komplikované a mnohdy nemožné. Pokud máte již dům postavený, narazíte pravděpodobně na nevhodnou vnitřní dispozici a s tím související nemožnost funkční instalace hypokaustního vytápění.

Mohlo by vás zajímat

Naše reference
Akumulační kamna
Akumulační krby

Výběr kamnáře

Stavba hypokaustního vytápění by se dala přirovnat ke kamnářské maturitě nebo vaření svíčkové pro hospodyňku. Neobejdeme se u ní bez velmi dobré znalosti matematiky a fyziky. V případě špatného nadimenzování celé soustavy může vzniknout zmetek, který bude místnosti buď přetápět, nebo jeho výkon nebude dostačovat, případně nebude v soustavě správně proudit vzduch. Vzhledem k tomu, že hypokaustnímu vytápění je přizpůsobena celková dispozice domu, může špatné dimenzování nebo fušérské provedení přinést skutečně velké problémy. V souvislosti s tím důrazně doporučujeme dobře vybírat kamnáře, aby se z vašeho snu nestala noční můra. Prohlédněte si desatero našich výhod.

Výhody hypokaustního vytápění

Mezi výhody, které vám hypokaustní vytápění přinese, bezesporu patří minimální riziko poruchy a oprav, téměř neomezené možnosti designu, vysoká bezpečnost a v neposlední řadě produkce sálavého tepla, které má vlnovou délku podobnou slunečním paprskům a díky tomu je lidskému tělu velmi příjemné. 

Nevýhody hypokaustního vytápění

K nevýhodám pak patří komplikované vytápění vzdálených místnosti, komplikovaná či nemožná instalace do již postavených domů a prostorově náročnější rozvody. Jako nevýhoda může být vnímána i vyšší pořizovací cena. V tomto případě je však třeba zohlednit životnost či účinnost hypokaustního vytápění. Dáme-li vše na papír, sečteme a podtrhneme, zjistíme, že se jedná i tak o řešení, které vaší peněžence neuškodí, ale prospěje.