Komíny Skorsten

Společnost Isokern, která vyrábí komínové systémy Skorsten, založil roku 1950 Reinholdt Christensen v Dánsku. Za více než 60 let se společnost Isokern stala významným exportérem a dnes patří její komíny k nejprodávanějším nejen v Dánsku, ale také v USA, Anglii, Norsku, Švédsku a Finsku. Od roku 2010 můžeme tyto unikátní komínové systémy zahlédnout i u nás v České republice. Základem těchto komínů je pemza, což je vyvřelá hornina sopečného původu, která má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, nízkou hmotnost a zároveň je světově jedinou horninou, která plave. Tím ale její výhody ani zdaleka nekončí.

 Komín z pemzy Skorsten

Výhody komínů z pemzy

Když se řekne pemza, řada z nás si vybaví oblíbenou pomůcku pro odstranění zrohovatělé kůže na nohou, loktech a dalších částech našeho těla. Mimo to je ale skvělým přírodním izolantem, což je vlastnost, která odlišuje pemzu od všech dalších materiálů používaných při výrobě komínů. Právě izolační vlastnosti pemzy usnadňují spalinám v komínu rychle dosáhnout optimální teploty a tak umožňují krbové vložce či kamnům podat optimální výkon již krátce po zatopení. 

Mezi další zásadní vlastnost pemzy patří vysoká odolnost vúči teplotním změnám. Pemza narozdíl od keramiky nebo nerezu nemění svou velikost v závislosti na teplotě a díky tomu je vyloučeno riziko vzniku prasklin vlivem diletace. Například keramická komínová vložka o výšce 6 metrů dokáže vlivem zahřátí narůst až o 3 centimetry, zatímco komín Skorsten svou výšku nezmění. 

 

Za zmínku stojí také velmi nízká hmotnost pemzy. Jak už jsme napsali, je jedinou horninou na světě, která ve vodě plave. To umožňuje stavbu komínu svépomocí i jednomu člověku.

Výroba komínů Skorsten

Základem komínů Skorsten je ta nejkvalitnější pemza pocházející z ložiska na islandské sopce Hekla. Odsud je lodí dopravována do Dánska, kde se v továrně Isokern mění pod rukama skandinávských mistrů na komínové tvárnice, komínové vložky anebo na materiály pro obestavby krbů. 

Mohlo by vás zajímat

Oficiální stránky výrobce
Další informace o komínech
Reference
Certifikáty