Akumulační kachlová kamna

Kachlová akumulační kamna s velkoplošnou keramikou.Představujeme jednu z našich referencí, tentokrát v podobě kachlových kamen, která jsme postavili pro zákaznici z Kolínska. V regionu s tak pokročilou plynofikací se jedná spíše o raritu, nicméně vzhledem ke stoupajícím cenám plynu jde nejen o krásný, ale především ekonomicky výhodný zdroj vytápění.

Pojďte se s námi podívat na tato kamna blíž a poznejte, v čem se odlišují od těch běžně dostupných, volně stojících kamen.

Zadání

Jak by řekl klasik: "Úkol zněl jasně"! Tentokráte však nešlo o muže s koženou taškou, nýbrž o stavbu kachlových kamen, která naše zákaznice milovala od svého dětství a toužila je mít i u sebe doma. Jejími stěžejními požadavky bylo, aby kamna sloužila coby hlavní zdroj vytápění, aby se do nich nemuselo často přikládat a v neposlední řadě pak chtěla bezprašný a zdravý zdroj tepla, který se navíc stylem bude hodit do spíše moderně pojatého interiéru.

Příprava a stavba

Na začátku stálo několik setkání s klientkou, při kterých jsme si ujasnili všechny požadavky a hrubě navrhli možná řešení. Poté jsme přistoupili k celkovému zaměření domu a výpočtu tepelných ztrát, ze kterých je dále možné odvodit potřebný výkon a dimenzování kamen. 

Dobrá rada!

Pokud také toužíte po kachlových kamnech podobného stylu, důrazně doporučujeme, abyste se obrátili na prověřeného kamnáře, který má příslušnou živnost, je vyučen v oboru a zároveň je členem odborového sdružení typu Cech kamnářů či Kamnářský institut. V posledních letech vydává stát v rámci podpory zaměstnanosti živnostenské oprávnění nejrůznějším lidem. To má často za následek, že řemeslná zručnost i čest jde stranou a do hledáčku se mnohdy dostává pouze honba za vlastním ziskem. Stavěná kamna nejsou už z principu lacinou záležitostí. Pokud je navíc staví neodborný kamnář bez potřebných znalostí a zkušeností, může vám na konci zbýt jen vítr v peněžence, dvě tuny nepoužitelné akumulační hmoty v obýváku a oči pro pláč! 

Právě správné dimenzování kamen je v podobných případech alfou i omegou. Při jejich předimenzování může snadno dojít k přetápění jednotlivých místností a o optimální tepelné pohodě si můžete nechat jen zdát. V horším případě produkují kamna tolik tepla, že jsou nepoužitelná. 

Schéma fungování tahového systému Na schématu si můžete prohlédnout proudění spalin v tahovém systému, který se nachází v útrobách kamen. Nad spalovací komorou je umístěna roztápěcí klapka. Po zatopení v kamnech je nastavena do polohy, ve které proudí veškeré spaliny přímo do komína, který ohřívají. Po rozhoření ohně a dosažení potřebné teploty ve spalovací komoře je možné klapku uzavřít. Od té chvíle spaliny na klapku narazí a přes pád směřují dolů a dále do tahového systému umístěného za lavicí v levé části kamen. Zde předávají teplo v nich obsažené do akumulační hmoty. Samotná délka tahového systému přesahuje 7 metrů a po jeho nahřátí začíná teplo sálat do mísnosti. 

Kamna v číslech

Srdce kamen tvoří topeniště RoVe s regulovatelným výkonem 1,1 - 3,2 kW. Obezdívka je vyhotovena z taženého šamotu o síle 2 - 3 centimetry. Samotná lavice dosahuje síly 4 centimetry, díky čemuž příjemně hřeje a sezení na ní je příjemné. Kamna jsou obložena velkoplošnými kachlemi K&K Poker z Bechyně a dvířka kamen jsou osazena dvojsklem, což prodlužuje nástup tepla v místnosti. Při topení kvalitním dřevem sklo čistí přibližně 2x ročně. 

Při roztápění kamen se dřevo naskládá do tzv. pagody a na její vrchol se umístí třísky spolu s pevným ekologickým podpalovačem. Po rozhoření se uzavře roztápěcí klapka a následně se přikládá jedenkrát za 12 hodin. Minimální dávka paliva je 4,5 kg, maximální pak 11,8 kg. Vysoké teploty uvnitř topeniště zaručují absolutně čisté hoření s účinností převyšující 85% a minimálními emisemi, díky čemuž kamna splňují i nejpřísnější Rakouské normy! A jak je to s vybíráním popela? Při topení kvalitním a suchým dřevem vás čeká přibližně 1x za čtvrt roku. Na závěr si můžete kamna prohlédnout ve videu níže. Pokud vás vezmou za srdce tak jako naší zákaznici, navštivte naší prodejnu v Pečkách, kde na vás čeká podobné funkční topeniště v jiném designu. Nicméně pozor, pokud jednou poznáte takováto kamna, jiná již chtít nebudete - za to dáme ruku do ohně!