Akumulační kamna

Akumulační kamna Tulikivi

Obliba akumulačních kamen nejen v České republice rok od roku stoupá a renesanci zažívají také ta, v jejichž nitru praská dřevo a plápolají plameny. Na rostoucí poptávku reagují i výrobci a proto je dnešní nabídka akumulačních kamen více než široká.

Pojďte se s námi podívat na jednotlivé typy, jejich možnosti a výhody, které vám akumulační kamna na dřevo mohou nabídnout. 

 

Akumulační kamna obecně

Ja sám název napovídá, akumulační kamna umí shromažďovat teplo vyprodukované spalováním paliva a to následně uvolňovat i mnoho hodin poté, co jste přiložili poslední polínko. Je pro ně charakteristický pomalejší nástup tepla, avšak o to déle hřejí. Tuto vlastnost ocení především majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, které mají nízkou tepelnou ztrátu v rozmezí 1 - 5 kW za hodinu a klasická krbová kamna je velmi snadno přetopí. Tyto domy ze své podstaty neumí dobře držet teplo, což opět nahrává akumulačním kamnům, která dokáží hřát opravdu dlouho. 

Za zmínku stojí také sálavé teplo, které akumulační kamna produkují. To narozdíl od tepla konvekčního nepřepaluje vzduch, nevíří prach a má podobnou vlnovou délku jako sluneční paprsky. Díky tomu je pro lidské tělo nejen zdravé, ale také velmi příjemné.

Systém RoVe

RoVe je profesionálním systémem pro stavbu akumulačních kamen, která vynikají velmi vysokou účinností, s níž je spojená malá spotřeba paliva, dlouhá doba mezi přikládáním a zcela minimální produkce popela, což ještě zvyšuje komfort jejich používání. Mezi další výhody systému RoVe patří možnost realizovat kamna na malém prostoru, bezroštová spalovací komora, skvělé akumulační vlastnosti nebo minimální dehtování skla. Bohaté jsou také možnosti rozšíření, mezi které patří například elektronická regulace hoření nebo ohřev užitkové vody.

Taková akumulační kamna pak do puntíku splňují pravdivé rčení: "Voják se stará, voják má". Jinými slovy, pořízením podobného topeniště se zbavujete energetické závislosti a váš dům může být z hlediska vytápění a ohřevu vody zcela soběstačný.

Mohlo by vás zajímat

Akumulační krby
Desatero našich výhod

 

Kachlová kamna

Asi nejznámějším příkladem akumulačních kamen jsou typické kachláky, které můžeme znát z pohádek nebo babiččiny světničky. Dnešní kachlová kamna mohou mít mnoho podob a jejich součástí bývá často plotna na vaření, lavice nebo rovnou ležení, na kterém si rád odpočine nejeden Honza. Narozdíl od volně stojících krbových kamen s akumulací obsahují stavěná kamna výrazně více akumulační hmoty, což na jedné straně prodlužuje nástup tepla a na straně druhé také dobu, po kterou jsou kamna schopna teplo předávat do místnosti. 

Nutno dodat, že stavba takových kamen není nikterak jednoduchá a v konečném důsledku ani levná. Pokud jsou totiž kamna špatně nadimenzována nebo postavena, mohou v konečném důsledku prostor přetápět. Díky akumulačním vlastnostem vám v takovém případě nepomůže ani větrání, protože po zavření oken bude v místnostech nesnesitelné horko už po několika desítkách minut. V dřívějších dobách stavěli kachlová kamna pouze kamnářští mistři, kteří si své řemeslo, um i zkušenosti předávali z otce na syna. Pokud plánujete pořízení takových kamen dnes, důrazně doporučujeme vybrat si zkušeného kamnáře, který disponuje nejen patřičným živnostenským oprávněním, ale také je vyučen a je členem Cechu kamnářů či Kamnářského institutu. Minimalizujete tak riziko zklamání a vyhozených peněz. 

Krbová kamna s akumulací

Řada výrobců krbových kamen dnes nabízí modely, které je možné osadit tzv. akumulačními prstenci. Namátkou můžeme zmínit belgický Stûv, neměcký Spartherm a Firetube, finský výrobce Tulikivi či český Romotop. Akumulační prstence jsou většinou umístěny nad spalovací komorou, přebírají část tepla z hoření a shromažďují jej pro pozdější sálání. Výkon takových kamen se pohybuje většinou od 3 kW výše a nabídka je skutečně široká. 

Naše reference - kachlová akumulační kamna


Reference kachlová akumulační kamna

Akumulační kamna s velkoplošnými kachlemi jsou nejen místem odpočinku a relaxace, ale také efektivním a ekonomicky výhodným zdrojem tepla pro celý dům. Poznejte jejich výhody v článku a videu umístěném pod odkazem níže. 

zobrazit