Akumulační kamna

Akumulační kamna Tulikivi

Za akumulační označujeme kamna, která dokáží část tepla uchovat a následně pozvolna předávat do místnosti sáláním. Asi nejznámějším příkladem jsou elektrická akumulační kamna, která se zpravidla využívají na tzv. "noční proud", nahřívají magnezitové kameny a následně sálají. Od roku 2016 ale výrazně roste poptávka a také nabídka akumulačních krbových kamen, tedy kamen na klasické dřevo, která však také umožňují ukládání tepla do speciálních akumulačních sad.

Akumulační krbová kamna

Základním poznávacím rysem akumulačních krbových kamen je výška. Zatímco klasická krbová kamna jsou zpravidla zakončena horní deskou umístěnou hned nad dvířky, ta akumulační mají nad spalovací komorou prostor, do kterého se ukládají kameny absorbující teplo a jsou tedy vyšší.

Výhodou akumulačních kamen je rozložení výkonu v čase, což převedeno do praxe znamená, že kamna mají pomalejší nástup tepla a když v nich dohoří poslední polínko, začnou teplo pomalu uvolňovat do prostoru sáláním. A právě tyto vlastnosti z nich dělají ideální kamna do dnešních nízkoenergetických či pasivních domů. 

Akumulační kamna v dřevostavbách

Ještě více oceníte výhody akumulačních krbových kamen v dřevostavbách. Oproti zděným domům mají totiž dřevostavby horší tepelnou setrvačnost a tedy se rychle vytopí, ale stejně rychle také vychladnou. Pro zajištění optimální tepelné pohody potřebují tyto domy spotřebič, který produkuje nízký výkon po dlouhou dobu. A právě to umí akumulační kamna na výbornou. 

Výkon akumulačních kamen

Jak už víme, akumulace dokáže rozložit výkon spalovací komory v čase. I tak je ale výkon kamen jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Vycházíme při tom jednak z tepelných ztrát daného domu a dále z velikosti vytápěného prostoru. 

Většina rodinných domů postavených po roce 2017 má tepelné ztráty zhruba na úrovni 5 kW za hodinu a to při venkovní teplotě -15 ºC. U starších domů je nutné posuzovat jejich konkrétní stav z hlediska těsnosti oken či dveří nebo úrovně zateplení. Pokud si v tomto ohledu nejste jistí, napište nám podrobnosti o vašem domě třeba prostřednictvím našeho kontaktního formuláře a my vám s výběrem poradíme. 

 

Krbová kamna s akumulací

Kvalitní krbová kamna s akumulací, dobrou životností a čistým spalováním se dají pořídit zhruba od 30.000,- Kč. V nabídce naleznete modely celoocelové i v mnoha variantách s keramickým, kachlovým či kamenným obkladem. S výběrem kamen vám rádi poradíme v naší kamenné prodejně, kde si je také můžete na vlastní oči prohlédnout a pokud to k nám máte daleko, stačí se ozvat e-mailem či telefonicky. 

Stavěná akumulační kamna

Pokud si z nabídky sériově vyráběných akumulačních kamen nevyberete, vždy je tu možnost postavit spotřebič na míru vašim představám. Akumulační kamna mohou mít nekonečné množství podob od tradičních kachlových kamen až po moderní a futuristické akumulační krby. Narozdíl od volně stojících krbových kamen s akumulací obsahují stavěná kamna výrazně více akumulační hmoty, což na jedné straně prodlužuje nástup tepla a na straně druhé také dobu, po kterou jsou kamna schopna teplo předávat do místnosti. 

Nutno dodat, že stavba takových kamen není nikterak jednoduchá a v konečném důsledku ani levná. Pokud jsou totiž kamna špatně nadimenzována nebo postavena, mohou v konečném důsledku prostor přetápět. Díky akumulačním vlastnostem vám v takovém případě nepomůže ani větrání, protože po zavření oken bude v místnostech nesnesitelné horko už po několika desítkách minut. V dřívějších dobách stavěli kachlová kamna pouze kamnářští mistři, kteří si své řemeslo, um i zkušenosti předávali z otce na syna. Pokud plánujete pořízení takových kamen dnes, důrazně doporučujeme vybrat si zkušeného kamnáře, který disponuje nejen patřičným živnostenským oprávněním, ale také je vyučen a je členem Cechu kamnářů či Kamnářského institutu. Minimalizujete tak riziko zklamání a vyhozených peněz. 

Naše reference - kachlová akumulační kamna


Reference kachlová akumulační kamna

Akumulační kamna s velkoplošnými kachlemi jsou nejen místem odpočinku a relaxace, ale také efektivním a ekonomicky výhodným zdrojem tepla pro celý dům. Poznejte jejich výhody v článku a videu umístěném pod odkazem níže. 

zobrazit