Kamna na uhlí

 

Přestože kamna na uhlí nejsou k přírodě moc ohleduplná a soused v obci, který topí uhlím, bývá trnem oku všem v okolí, mohou být jedinou formou vytápění.

Tam, kam nedosáhnou inženýrské sítě a nejsou prostory pro uskladnění dřeva, bývá uhlí jako palivo jasnou volbou. Ovšem uhlí má i své kladné stránky.

Pojďme se tedy podívat na hlavní výhody, které uhlí, jako palivo přináší. Kamna na uhlí už dávno nejsou ponurá a vzhledově bez nápadu. Dnešní trh přináší taková kamna na uhlí, ze kterých nespustíte zrak!

Výhody kamen na uhlí

I když se nejedná o formu topení přátelské k životnímu prostředí, má uhlí několik pozitiv. Mezi výhody kamen na uhlí patří především vysoká výhřevnost, které se u chalupářských kamen na dřevo nedosáhne. Další výhodou uhlí je jeho skladovatelnost – na jednu topnou sezónu potřebuje daleko menší prostory na uskladnění oproti dřevu a není náročné ani na podmínky skladování, kdy mu nevadí ani vlhká místa. S uhlím se také nemusíte bát, že zapomenete přiložit – jedno přiložení do kamen vystačí na několik hodin a i poté najdete v kamnech žhavé uhlíky.

Pořizovací náklady a obsluha kamen na uhlí

Nemůžeme u kamen na uhlí opomenout pořizovací náklady, které jsou minimální a snadnou instalaci, kdy tato kamna stačí postavit na bezpečné místo a napojit na komín. Další náklady, jako je napojení inženýrských sítí či nové rozvody tepla nejsou potřeba. Obsluha je jednoduchá a zvládne ji i senior, který se brání moderním termostatům – stačí přikládat a čistit popelník.

 

 

Na co se nesmí u kamen na uhlí zapomenout?

Kamna na uhlí, stejně jako ostatní krby a kamna, musí dodržovat předpisy stanovené revize a kontroly komínu, které je nutné mít obstarané ještě před prvním použitím kamen. Pokud jako palivo používáme uhlí, nesmíme zapomenout, že při spalování dehtuje a zanáší komín, proto je nutné častější čištění komínu a 3x ročně je povinnost provést kontrolu kominíkem. 

Máte ke kamnům na uhlí nějaké otázky nebo potřebujete pomoci s výběrem? Napište nám! Naši specialisté vám ochotně poradí a v případě potřeby se postarají také o odbornou montáž nových kamen u vás doma.

Mohlo by vás zajímat

Krbové nářadí
OKD o uhlí
Plechy a skla pod kamna
Krbová kamna
Wikipedie o uhlí