Krbová kamna

Krbová kamna jsou nejen díky rostoucím cenám energií stále častější volbou u řady zákazníků, kteří řeší ekonomicky výhodný zdroj tepla pro svá obydlí. Krom ekonomických aspektů však k jejich nesporným výhodám patří také estetická stránka věci, kdy se krbová kamna stávají ozdobou a mnohdy také dominantou interiéru. Pro mnohé z nás je pak večer strávený ve společnosti dobré knihy a v atmosféře plápolajících plamenů synonymem pro relaxaci, klid a pohodu. Pojďte se s námi podívat na možnosti krbových kamen blíže. 

Krbová kamna

Krbová kamna a palivo

K drtivě nejprodávanějším patří krbová kamna na dřevo popřípadě dřevěné brikety. Výhody jsou nabíledni. Dřevo je velmi dobře dostupné a plameny z něj vycházející jsou jednoduše nenahraditelné. O druhou a třetí pozici se pak dělí spotřebiče spalující uhlí nebo peletky. V každém případě je ale pro provoz kamen důležitá kvalita paliva. Nekvalitní palivo například v podobě vlhkého dřeva má za následek nejen nižší účinnost spalování či nadměrnou produkci popela, ale také zanášení (dehtování) spalovací komory, kouřovodů a komína. Naopak dobře proschlé a čisté dřevo se vám u kvalitních kamen odmění čistým sklem a dlouhým časovým intervalem mezi přikládáním.

Multipalivová krbová kamna

Jak již napovídá název sám, multipalivová kamna umožňují spalovat více druhů paliv, konkrétně dřevo a dřevěné brikety versus uhlí a uhelné brikety. Dřevo se u těchto kamen využívá většinou k roztopení, případně krátkodobému a rychlému přitopení a uhlí slouží naopak k delšímu provozu kamen například přes noc, kdy pro vás plápolající plameny nejsou důležité.

Kanadská krbová kamna

Charakterizuje je vynikající kvalita podložená u většiny modelů třicetiletou zárukou, vysoká účinnost sekundárního spalování a také nezaměnitelný design spíše rustikálního charakteru. Převedeno do praxe vám tato kamna mohou nabídnout výkon v rozmezí od 6 do 22 kW, dobu přikládání od 6 do 12 hodin a hoření tak čisté, že popel budete vynášet přibližně jedenkrát za čtrnáct dní při non-stop topení. Více informací o nich si můžete přečíst na naší stránce kanadská kamna

Mohlo by vás zajímat

Desatero našich výhod 
Fotogalerie krbů a kamen
Jak vybrat krbová kamna
Kuchyňská kamna
Krbová kamna na uhlí

 

Krbová kamna s výměníkem

Pokud je vaším cílem a přáním vytápět prostřednictvím krbových kamen celý dům, poslouží vám k tomuto účelu krbová kamna s výměníkem. Integrovaný teplovodní výměník předává část tepla vyprodukovaného hořením do vodního média, které je následně pomocí oběhového čerpadla distribuováno do radiátorů či podlahového topení v místnostech domu. Ve většině objektů je vhodné zapojit do tepelné soustavy také akumulační nádrž. V závislosti na jejím objemu je možné udržovat ve vašem domě příjemné teplo i desítky hodin poté, co jste do kamen přiložili poslední polínko. 

Krbová kamna s akumulací

Samostatnou kapitolou jsou krbová kamna s akumulací. Tato kamna jsou povětšinou vybavena akumulačními prstenci, které pohlcují (akumulují) část vyprodukovaného tepla a následně jej po vyhasnutí kamen uvolňují do prostoru. Zároveň je pro tato kamna typický pomalejší nástup tepla. Díky těmto vlastnostem jsou často vybírána do nízkoenergetických či pasivních domů, které mají velmi nízké tepelné ztráty a klasická kamna je velmi rychle přetopí. Využití najdou ale i v běžných domech a u majitelů, kteří neradi řeší časté přikládání. 

Krbová kamna a cena

Říká se, že peníze jsou až na prvním místě a v případě krbových kamen tomu není jinak. Obecně lze říci, že cena těch kvalitních může začínat řádově na částce 15.000,- Kč a vyšplhat může i přes 100.000,- Kč. S rostoucí cenou jde ruku v ruce nejen vyšší kvalita použitých materiálů, ale především vyšší účinnost spalování, delší doba mezi přikládáním či vybíráním popela nebo vyšší funkčnost krbových kamen ve smyslu přidaného teplovodního výměníku, trouby nebo akumulačního jádra. Prohlédněte si kamna v našem e-shopu nebo rovnou navštivte prodejnu v Pečkách, kde je pro vás vystaveno 111 modelů včetně dvanácti funkčních topenišť, která vám rádi předvedeme v chodu.