Akumulační krby

Krb s krbovou vložkou Brunner. 

Jak již název napovídá, specifikem akumulačních krbů je schopnost uchovávat teplo vyprodukované krbovou vložkou a to následně uvolňovat do místnosti sáláním. To ocení nejen majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, ale třeba také alergici. Sálavé teplo je zdraví prospěšné, jelikož nezpůsobuje víření vzduchu a tím pádem nezvyšuje prašnost, narozdíl od klasických konvekčních topidel. Šíří se prostorem na principu vlnění a ohřívá všechny předměty v dosahu. 

Jak fungují akumulační krby

Akumulační krby se skládají z krbové vložky nebo stavěného topeniště a dále obestavby, která je v tomto případě vyhotovena z materiálů schopných akumulovat teplo, jakými jsou nejčastěji desky z litého šamotu. Akumulační nebo také sálavé krby nemají ventilační mřížky a po zatopení se začne nahřívat buď tahový systém nebo samotná obezdívka. Díky tomu je nástup tepla v místnosti pomalejší než u klasických krbů. Po nahřátí celé akumulační masy se do krbu přestává přikládat, avšak tento dokáže v závislosti na dimenzování celého systému hřát od 5 až do 24 hodin.  

Akumulační krby a sálavé teplo

Sálavé teplo je pro lidské tělo nejpřirozenějším způsobem, jak se zahřát a to především proto, že sálavé teplo má podobnou vlnovou délku jako sluneční paprsky.

Díky tomu je tento typ tepla velmi příjemný a v neposlední řadě také zdravý. Nepřepaluje vzduch v místnosti, nezpůsobuje jeho víření a tím pádem ani nezvyšuje prašnost, což ocení alergici a vůbec všichni s dýchacími obtížemi či onemocněními.

 

Sálavé krby - plusy a mínusy

Mezi výhody sálavých krbů patří již zmíněné sálavé teplo a s tím spojená tepelná pohoda. Díky naakumulovanému teplu je dlouhá tepelná setrvačnost, vyšší účinnost a menší náklady. Mezi nevýhody patří například dlouhá doba nahřátí, nižší okamžitý výkon a pořizovací cena.

Řešení pro nízkoenergetické domy

Akumulační krb je stále oblíbenější u majitelů nízkoenergetických a pasivních domů, jejichž tepelná ztráta se pohybuje v řádech několika kW za hodinu a díky tomu může velmi snadno dojít k jejich přetopení. Dobře dimenzovaný sálavý krb takové problémy eliminuje a vy se díky tomu můžete kochat pohledem do plápolajících plamenů.

Nenašli jste vše o sálavých krbech?

Nevadí! Napište nám vaše otázky níže a naši technici vám odpovědi rádi poskytnou. Máme za sebou mnoho postavených akumulačních krbů, proto můžeme odborně poradit jak s volbou materiálu, tak i se stavbou a celkovým servisem!